  • SKU: 28707G05LPUS26D
  • SKU: 28707G05LPUS26D
  • Available (2 Weeks)
    2 Weeks Lead Time
Your Price
Finish: US26D Satin Chrome (626)
Buy Complete Door Hardware Set
?
Door hardware to Complete Your Set
Sargent 28-70-7G05-LP Entrance or Off...
Quantity
KSP 206-A-KD SFIC Combinated Core - A...
Quantity
Total
7-Line Bored Lever Locks
Sargent's 7 Line Bored Lever Locks are designed with a solid feel and a precise lever action.
  • For Doors: 1-3/4" (44mm) Thick Door standard Specify 1- for 1-3/8" (35mm) Thick Door
  • Backset: 2-3/4" (70mm) Backset standard. Specify 20- for 2-3/8" (60mm) Backset
  • Cylindrical Housing: Steel, zinc dichromate finish
  • Front: Wrought brass or stainless steel; Standard — 2-1/4" (57mm) x 1-1/8" (29mm), with 2-3/4" (70mm) backset Specify 20- for 2-1/4" (57mm) x 1" (25mm), with 2-3/8" (60mm) backset
  • Hand: Non-handed — B, L, P lever designs Handed — G and Y Coastal Series lever designs
  • Latch: Brass 1/2" (13mm) throw