Sargent 60-8270-12V-LNMI-26D Electric Mortise Lock, Fail Safe, 12V, LFIC Less Core, LN Rose, MI Lever, Field Reversible, Satin Chrome
  • SKU: 60827012VLNMI26D
  • SKU: 60827012VLNMI26D
  • Available (3‑4 Weeks)
    3-4 Weeks Lead Time
Your Price
Buy Complete Door Hardware Set
?
Door hardware to Complete Your Set
Sargent 60-8270-12V-LNMI-26D Electric...
Quantity
Sargent 6300 LA LFIC Core, LA Keyway,...
Quantity
Total
70 Electric (Fail Safe)
  • 70 function - Power ON, locks outside lever
  • Specify voltage: 12VDC
  • Key outside retracts latchbolt
  • Lever outside retracts latchbolt, except when locked
  • Lever outside can only be locked electronically
  • Lever inside always retracts latchbolt
  • Auxiliary deadlatch
Sargent 8200 Series Overview
The electromechanical version of the 8200 Series Mortise Lock operates from 12 to 24VDC and can be used in stand-alone applications or as part of an integrated access control system. Featuring EcoFlex technology, the electromechanical version dramatically reduces power consumption by up to 96%, as certified by GreenCircle.
Features
  • ANSI/BHMA Grade 1 certified for cycle and strength requirements
  • UL-cUL listed for 3-hour fire doors and windstorm applications
  • Thru-bolted lever trim and strengthened cylinder retainer
  • Available with security key systems (Degree, Signature, KESO, and XC)
  • 6 lever designs, 2 roses/escutcheons designs, and 14 architectural finishes offered
  • Available with behavioral health trim
  • 10-year warranty
  • Patented design and construction
    Manufacturer Sargent
    Grade Grade 1
    Origin USA
    Unit of Measure Each
    Application Complete Lock
    Base Material Brass or Bronze
    BAA Qualified Yes
    Limited Warranty 2 Years
    Fire Rated 2 Hours {B}
    Function 70 Fail-Safe
    Lever/Knob Design MI- Lever
    Rose/Escutcheon Design LN Rose (2" Diameter)
    Cylinder Type LFIC Less Core
    Hand Field Reversible
    Door Thickness 1-3/4"
    Bolt Projection 3/4"
    Strike Number 82-0110
    Strike Type ASA
    Strike Height 4-7/8"
    Strike Width 1-1/4"
    Screws Combination
    Power Hard Wired
    Operating Voltage 12VDC
    Amp Draw 500mA Peak, 15mA Holding