Sargent RX-LC-8273-24V LNJ 32D Fail Secure 24V Electrified Mortise Lock, LN Rose, J Lever, Less Cylinder, RX Switch, Satin Stainless Steel
  • SKU: RXLC827324VLNB32D
  • SKU: RXLC827324VLNB32D
  • Available (3‑4 Weeks)
    3-4 Weeks Lead Time
Your Price
Buy Complete Door Hardware Set
?
Door hardware to Complete Your Set
Sargent RX-LC-8273-24V LNJ 32D Fail S...
Quantity
Sargent Mortise Cylinders - Multiple ...
Quantity
Sargent 351-UO-TB Powerglide Surface ...
Total
The Sargent RX-LC-82737-24V-LNJ Fail Secure Mortise Lock, has a J - Lever, an LN - Rose, includes an RX (Request to Exit) Switch, is 24 VDC, is Field Reversible, comes Less Cylinder, with an ASA Strike, and is Grade 1 Heavy Duty. Fail Secure is Power Off locks Lever Function.
Sargent 8200 Series Overview
The electromechanical version of the 8200 Series Mortise Lock operates from 12 to 24VDC and can be used in stand-alone applications or as part of an integrated access control system. Featuring EcoFlex technology, the electromechanical version dramatically reduces power consumption by up to 96%, as certified by GreenCircle.
RX- option — Request-to-Exit or Enter Signaling Switch
  • Available in all functions with non-rigid levers
  • Not available for the following options: 1-, 3-, 74
  • Not available for the following trims: LS or FE
Features
  • ANSI/BHMA Grade 1 certified for cycle and strength requirements
  • UL-cUL listed for 3-hour fire doors and windstorm applications
  • Thru-bolted lever trim and strengthened cylinder retainer
  • Available with security key systems (Degree, Signature, KESO, and XC)
  • 6 lever designs, 2 roses/escutcheons designs, and 14 architectural finishes offered
  • Available with behavioral health trim
  • 10-year warranty
  • Patented design and construction
Manufacturer Sargent
SKU RX LC 8237 LNJ 24V
Grade Grade 1
Origin USA
Unit of Measure Each
BAA Qualified Yes
Limited Warranty 10 Years
Fire Rated 2 Hours {B}
Function 73 Electrical Fail Secure
Lever/Knob Design J - Lever
Rose/Escutcheon Design LN Rose (2" Diameter)
Cylinder Type Less Cylinder
Hand Field Reversible
Door Thickness 1 3/4"
Bolt Projection 3/4"
Strike Number 82-0110
Strike Type ASA
Strike Height 4 7/8"
Strike Width 1 1/4"
Screws Combination
Power Hard Wired
Operating Voltage 12VDC/24VDC
Amp Draw 500mA Peak, 15mA Holding