Sargent 70-8271-12V-LNP-26D Electric Mortise Lock, Fail Secure, 12V, SFIC Less Core, LN Rose, P Lever, Field Reversible, Satin Chrome Finish
  • SKU: 70827112VLNP26D
  • SKU: 70827112VLNP26D
  • Available (3‑4 Weeks)
    3-4 Weeks Lead Time
Your Price
Buy Complete Door Hardware Set
?
Door hardware to Complete Your Set
Sargent 70-8271-12V-LNP-26D Electric ...
Quantity
KSP 206-A-KD SFIC Combinated Core - A...
Quantity
Sargent 1431-UO-TB Powerglide Surface...
Total
71 Electric (Fail Secure)
  • 71 function - Power ON, unlocks outside lever
  • Specify voltage: 12VDC
  • Key outside retracts latchbolt
  • Lever outside retracts latchbolt, except when locked
  • Lever outside can only be locked electronically
  • Lever inside always retracts latchbolt
  • Auxiliary deadlatch
Sargent 8200 Series Overview
The electromechanical version of the 8200 Series Mortise Lock operates from 12 to 24VDC and can be used in stand-alone applications or as part of an integrated access control system. Featuring EcoFlex technology, the electromechanical version dramatically reduces power consumption by up to 96%, as certified by GreenCircle.
Features
  • ANSI/BHMA Grade 1 certified for cycle and strength requirements
  • UL-cUL listed for 3-hour fire doors and windstorm applications
  • Thru-bolted lever trim and strengthened cylinder retainer
  • Available with security key systems (Degree, Signature, KESO, and XC)
  • 6 lever designs, 2 roses/escutcheons designs, and 14 architectural finishes offered
  • Available with behavioral health trim
  • 10-year warranty
  • Patented design and construction
    Manufacturer Sargent
    Grade Grade 1
    Origin USA
    Unit of Measure Each
    Application Complete Lock
    Base Material Brass or Bronze
    BAA Qualified Yes
    Limited Warranty 2 Years
    Fire Rated 2 Hours {B}
    Function 71 Fail-Secure
    Lever/Knob Design P - Lever
    Rose/Escutcheon Design LN Rose (2" Diameter)
    Cylinder Type SFIC Less Core
    Hand Field Reversible
    Door Thickness 1-3/4"
    Bolt Projection 3/4"
    Strike Number 82-0110
    Strike Type ASA
    Strike Height 4-7/8"
    Strike Width 1-1/4"
    Screws Combination
    Power Hard Wired
    Operating Voltage 12VDC
    Amp Draw 500mA Peak, 15mA Holding